English

טאי צ'י

האומנות - יד הכותנה העוטפת את המחט

Min Loi Chum Sau -
היהלום של שיטת עגור לבן טיבטי

כפי שהוסבר בדפי הקונג פו, ייחודה של שיטת עגור לבן (pak hok pai) הוא בשלמותה.
או-דאט-טו, הנזיר הטיבטי שהחל את מסורת עגור לבן, בנה את תבנית יד הכותנה העוטפת את המחט (Min Loi Chum Sau). היא בעצם המקבילה הטיבטית של השיטה לאומנות הטאי צ'י צ'ואן הסינית. היא תורמת לאיזון פנימי, רכות תנועתית, זרימת הצ'י בגוף, חיוניות, מחשבה צלולה ותפקוד אופטימלי בחיי היומיום.  

Min Loi Chum Sau - יד הכותנה העוטפת את המחט
שמה של האומנות מרמז על מהותה הבסיסית. הכותנה הרכה והתפוחה כלפי חוץ, עוטפת את המחט החזקה, הקשה והחדה שבתוכה. זה שאינו בקיא ברעיון לא ידע שיש מחט בתוך הכותנה, הוא לא ידע כי בתוך הרכות הנעימה מסתתרת חדות ועוצמה. במידה וכן יכיר את הרעיון הוא עדיין לא ידע היכן חודה של המחט - הוא ניסתר בתודעתו ובגופו של המתרגל. אומנות זו משלבת בין לחימה מוחלטת לבריאות פיסית ונפשית. היא מלמדת רכות שהיא איכות יין וחדות שהיא איכות יאנג, כשהשילוב בינהם נותן את הטאי צ'י - השלם, ממנו ניתן להרכיב הכל. באמצעותה ניתן ללמוד את האינטראקציה האין סופית בין היין והיאנג, הם הכוחות המקיימים את היקום, וע"י הבנתם בנו, אנו יכולים להבין את התנהלותם בכל הסובב אותנו. במהלך תרגול הטכניקות הנותנות מטאפורות לקיים בטבע, דרך תנועת הגוף, הנשימה המלווה, התחושה הפנימית והמחשבה, אנו יכולים ללמוד כיצד לפעול נכון יותר עם עצמנו ועם הסביבה שלנו. אנו לומדים את הגוף בכדי שנדע להפעילו בצורה האופטימאלית והבריאה ביותר, בה הכוחות הקיימים בו, יתאחדו ליצירת פעולה יעילה עם כמה שפחות מאמץ מצידנו. אנו לומדים להיות טבעיים יותר, כתינוק שאך נולד וכל האפשרויות עדיין לפניו, היות ועוד לא התגבש אצלו דבר. התרגול העקבי מנקה את הגוף והנפש וממריץ את זרימת הצ'י במרידיאנים - אותן תעלות אנרגיה עליהן מבוססת הרפואה הסינית. הוא תחזוקה שוטפת למכלול אותו אנו מרכיבים כבני אדם. אומנות זו היא שילוב של לחימה יעילה ביותר, בריאות גופנית ונפשית ופילוסופייה קיומית.   

הרכות (הכותנה) - בתור אומנות לחימה רכה, יד הכותנה העוטפת את המחט, מתורגלת בבסיסה באיטיות ובטונוס שרירים נמוך. התנועה בה מדוייקת וזורמת, כך שעם הזמן היא נוצרת מעצמה והגוף רק נלווה אליה. יש אמירה המתארת את שלבי התרגול "בהתחלה המחשבה מובילה את הגוף, אחר כך הנשימה מובילה את הגוף ובסוף הצ'י (האנרגיה הטבעית) מוביל את הגוף". כשהשלב האחרון קורה, הדברים קורים מעצמם. התנועה ,כתגובה לסביבה, הופכת להיות זורמת מעצמה והיא אינה אוסף של טכניקות המבוצעת ע"י המתרגל המכוון עצמו לפעולת השרירים, כדי שאלו יניעו את הגוף. באופן עקרוני שרירי הרגליים בלבד מניעים את החלק העליון, כאשר זה משוחרר לחלוטין ונשלט על ידיהן. הרכות שבחלק העליון של הגוף נותנת לו לחיות ולהיות מונע בתוכו, כך שהאברים הפנימיים חופשיים לפעול ביעילות ובבריאות. 

החוזק (המחט) - התרגול האיטי מחזק את המתרגל בשני אופנים, האחד פיזי והאחד תודעתי\נפשי. נתחיל בחלק הפיזי - בחיי היום יום אנו בדרך כלל פועלים בחדות, מהירות ובמסיביות. על מנת לפעול באופן שכזה' הגוף משתמש בתאי שריר לבנים המאפשרים ביצע פעולות גסות, הדורשות מסת שריר גדולה. לעומת זאת, בכדי לפעול לאט ובעדינות הגוף משתמש בתאי שריר אדומים, המותאמים לפעילות ממושכת שאינה מצריכה כיווץ מהיר וחד. ניתן להבין כי ביום יום בדרך כלל איננו משתמשים בחלקים אלו של השריר והם אף מתנוונים. מבחינת חיזוק החלק הנפשי - הוא קורה מעצם החזרה הרבה והאיטית על טכניקות מורכבות המאמצות מלבד את הגוף, גם את המחשבה ואת הכוונה. המחשבה עוקבת כל רגע ורגע אחר הגוף הפועל והמבצע טכניקה מסויימת, ומודעת לכל שלב ושלב בתהליך הפעולה. מצב זה מחזק אותה מאוד ויוצר בה אפקט התואם לאפקט הקורה לגוף. היא בעצם מתחזקת כמו הגוף. הכוונה, אותה ציינו, היא החיבור בין הרצון שבלב והמחשבה שבראש. כששניהם מתואמים ומאוחדים בכוחותיהם, מונע הכוח הפנימי (צ'י) ויוצא לפועל באמצעות הגוף. בהקשר לשם האומנות, זהו חוד המחט.

לחימה - באופן עקרוני, כשעוסקים בלחימה, משתנים מעט הכללים והאומנות מתורגלת  מהר, עם שיחרור כוח, ונלמדים הישומים של הטכניקות כמו בכל אומנות לחימה רגילה. סגנון זה עשיר בתפיסות ונעילות (kam-na), הורדות לקרקע, וריתוקים. חוכמתה של האומנות בלחימה, היא היכולת להוציא כמה שיותר כוח עם כמה שפחות מאמץ. הן בתנועה והן בהוצאת כוח, הלוחם נדרש לדעת להפעיל את הגוף ביעילות מירבית, כך שאלו נעשים כמעט מעצמם.  הפאן הלוחמני של האומנות, נלמד בבית ספרנו לאט-לאט ובהתאמה לתלמיד\ה

על תכני הלימוד ניתן לקרא בכפתור תכני הלימוד בתפריט שבראש הדף.

צחי שוחט סיפו בהדגמת התבנית - יד הכותנה שבתוכה מחט

  

מרכז האומנויות, רחוב כפר הדר 33, הוד השרון - טל' 09-7416199